hacklink al hack forum crack forum php shell indir siber güvenlik blog

Blog

Bulut Güvenliğini Sağlamanın Beş Önemli Kriteri Bulut Güvenliğini Sağlamanın Beş Önemli Kriteri Bulut Güvenliğini Sağlamanın Beş Önemli Kriteri

Bulut Güvenliğini Sağlamanın Beş Önemli Kriteri

Bulut güvenliğini sağlamanın beş unsuru, uyumluluğu zorunlu kılan, gerekli özeni gösteren, ağı izleyen ve sağlam kimlik doğrulama protokolünü içeren güvenli bir mimaridir.

 

Mimari

Bulut tipik olarak bir kuruluşun BT altyapısının bir kısmının veya tamamının dış kaynak kullanımı anlamına gelse de, nihayetinde kuruluş altyapı güvenliğinden sorumludur. Bu, bulut mimarisini anlamakla başlar.

 

Kuruluşlar, bulut hizmetlerinin güvenlik sınırlamalarını anlamalıdır. Bu, sağlayıcının ne sunduğunu ve kuruluşun nelerden sorumlu olduğunu kapsar. Örneğin, bir kuruluş Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) bulutu sunan bir hizmet sağlayıcı seçerse, kuruluşun güvenlik kurulumunun çoğunu üstlenmesi beklenir. Bunun nedeni, güvenlik özelliklerinin çoğunun olacağı yazılım katmanından kuruluşun sorumlu olmasıdır. Bu, daha fazla iş yaratırken, aynı zamanda kuruluşa güvenliklerinin nasıl kurulduğu konusunda daha doğrudan kontrol sağlar. Diğer taraftan, bulut hizmeti sağlayıcısı bir bulut hizmeti yazılımından (hizmet olarak yazılım uygulamaları) sorumluysa, sağlayıcının uygulama ve veri güvenliğini zorlaması beklenir. Bu, kuruluş için daha az iş anlamına gelir, ancak güvenlik uygulamasının çoğunu hizmet sağlayıcı üstlendiğinden bulut güvenliği üzerinde daha az kontrol sağlar. Bu, IaaS'lerinin tamamen 3. bir tarafça yönetildiği, yönetilen bulut hizmetleri satın alan kuruluşlar için daha da doğrudur.

Genel olarak, kuruluşların güvenlik kapsamındaki potansiyel boşlukları, neyden sorumlu olduklarını ve bulut bilişimdeki zayıf noktaların nasıl güvence altına alınacağını anlamak için bulut güvenliği mimarisinin ögelerini bilmesi gerekir .

Kuruluşların uygulaması gerekebilecek ögeler arasında sanal güvenlik duvarları ve izinsiz giriş tespit sistemleri ve izinsiz giriş önleme sistemleri (IDS/IPS) bulunur. Güvenlik mimarisini anlamak, bulut bilişim güvenliğini anlamanın ilk adımıdır.

 

Bulut Güvenliği Uyumluluğu

Bir sonraki adım, uygunluğu analiz etmektir. Birçok ülke, veri gizliliği düzenlemeleri uyguluyor ve kullanıcıların verilerini yeterince korumayan şirketlere para cezaları uyguluyor. Örneğin Türkiye de KVKK. Düzenlemeleri düzenli olarak araştırmak, kuruluşlar için bir önceliktir.

Durum Tespiti Uygulaması

İşletmeler sürekli olarak uygunluklarını analiz etmeli ve gözden geçirmelidir. Ayrıca, mevcut güvenlik önlemlerini değerlendirmeli ve en son güvenlik ihlallerinden haberdar olmalıdırlar. Bilgisayar korsanları sürekli olarak yeni giriş noktaları keşfeder. Potansiyel saldırılara karşı koymak için bu yeni ihlaller konusunda eğitimli kalmak işletmeler için önemlidir.

 

İzleme ve Görünürlük

Performans yönetimi araçlarına yatırım yapmak , bulut ağının sağlığını izlemek için bir diğer kritik adımdır. Bir ağ performans yönetimi aracı, trafik darboğazları ve şüpheli etkinlikler gibi ağı etkileyen sorunları tespit eder ve BT uzmanlarını bu sorunlar hakkında uyarır, işletmelerin ağ etkinliği hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Ayrıca, BT uzmanlarının, sorunlar ortaya çıktıkça ağın bilgi işlem sürecini olumsuz etkileyen sorunları çözmelerine olanak tanır.

kimlik doğrulama

Şirketlerde merkezi giriş yönetimi sistemlerini uygulamak gerekir Bulut erişim güvenliği için şifreleme, şifreleme anahtarı yönetimi , sembolleştirme ve iki aşamalı kimlik doğrulama. Tüm bu araçlar, bilgisayar korsanlarının hassas verilere sızmasını engellemek için güvenlik aşamaları ekler. Ek olarak, verileri yedeklemek ve veri kaybını önleme araçlarına yatırım yapmak, bir bilgisayar korsanının başarılı bir şekilde bulut depolama alanına girmesi durumunda bir kuruluşun verilerine erişilebilir olmasını sağlar.

 

Bulut Güvenliğinin Beş Ögesi: Önemli Çıkarımlar

  1. Saldırı sayısı arttıkça bulut güvenliği her zamankinden daha önemli.

  2. Bulutun korunması, güvenlik duvarı yerleşimi ve izinsiz giriş önleme sistemlerini içeren güvenli bir mimaride başlar.

  3. Kuruluşlar, ülkelerinin gizlilik standartlarına uygunluk ve durum tespiti uygulamalıdır.

  4. Bir bulutta izleme ve görünürlük, saldırıları zamanında tespit etmenin anahtarıdır.

  5. Kimlik doğrulama sistemleri, olası bir saldırıya karşı ilk savunma hattı olarak hareket edebilir.Sosyal medya hesaplarımız


hacklink al hack forum crack forum php shell indir siber güvenlik blog